Skip to main content

Vazno-Obavjest iz MUP-a

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38034 od darkome
'' Žrtva je 22.01.2009.na svom telefonu primjetila neodgovoren poziv na telefonski broj...+393193260013.. ''

Dozvolite da vas upozorim na nov oblik kriminalnih radnji - ovo se vec uveliko dogadja po Evropi a evo, stize i do nas.
Tok nelegalnog rada je ovakav: korisnik mobilnog telefona dobije, u nekom trenutku na svom mobilnom telefonu, propušteni poziv. Do toga može doći tako da telefon stvarno zazvoni, a može i da ne zvoni. Uglavnom korisnik dobije propušteni poziv. Kada korisnik mobilnog telefona pogleda broj koji zove i kada taj broj počinje +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., +394... i tako dalje (u ovom primjeru, koji mi je poznat telefonski broj je bio: +393193260045) i ukoliko korisnik taj poziv odmah izbriše, tim potezom se osigurao i uradio pravu stvar. Ukoliko pak korisnik mobilnog telefona pozove broj propuštenog poziva, korisnik mobilnog telefona postaje žrtva kriminalaca. U prethodnom slučaju koji mi je poznat, kolega je svojim odgovorom na propušteni poziv izgubio vise od 2.000 EUR. Određeni brojevi iz gore navedenih grupa uvlaće korisnika u situaciju da, kada pozove te brojeve, ne može da prekine poziv i tako napravi ogromni trošak na svom računu.
Brojne prijave MUP potvrdjuju da se broj ljudi koji odgovara na ovakve pozive povečava iz dana u dan i da korisnici mobilnih telefona sami sebe guraju u financijske probleme i postaju žrtve kriminalaca.
U nadi da ćemo spriječiti da se ovo dalje dešava, molim vas da sa sadržajem ove poruke upoznate što više ljudi.


Dobio sam to danas na mail :salut:

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38036 od razor
Replied by razor on topic Vazno-Obavjest iz MUP-a
Da, doslo i meni na mail od par frendova i kolega sa posla.

Sve je to ok, no malo mi se djelovi maila cine cudni kao npr. da ti se poziv stvori u propustenim pozivima bez da telefon zazvoni i recimo da nemozes prekinut poziv.

Sve ostalo mi ima smisla...ak svjesno i pri zdravoj pameti nazoves neki apsolutno nepoznat broj sa totalno nepoznatim predbrojem samo zato jer je on tebe zvao, a slucajno taj isti broj ima tarifu od gazilijon kuna po minuti...jbg...znas kako se kaze, radoznalost ubila macku.

A i cinjenica da na mupovim stranicama nema ni a o tome...mah..vise mi izgleda kao jedan od onih cirkularnih mailova poslan samo da bi se spamalo. No izgleda da ovaj ima i smisla...bar ljudi nece zivkat bezvezne brojeve.

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38039 od Mr.Ti
Replied by Mr.Ti on topic Vazno-Obavjest iz MUP-a
Mislim mail je spam, ali ja sam imao nekoliko puta da mi je mobitel zazvonio jednom, i prekid, naravno nisam se stigao odmah javiti, i broj je bio neki medunarodni. Opcije - izbrisi propusteni poziv - DA, i idemo dalje...

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38041 od mrgud
Replied by mrgud on topic Vazno-Obavjest iz MUP-a

Mr_Ti napisao: Mislim mail je spam, ali ja sam imao nekoliko puta da mi je mobitel zazvonio jednom, i prekid, naravno nisam se stigao odmah javiti, i broj je bio neki medunarodni. Opcije - izbrisi propusteni poziv - DA, i idemo dalje...


opcenito ak neko zove s nepoznatog broja, moj moto je ak me treba zvat će opet :thumleft:

mess with the best, die like the rest

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38042 od ne0
Replied by ne0 on topic Vazno-Obavjest iz MUP-a
ma to je spam!

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 5 mjeseci ago #38043 od halle
Replied by halle on topic Vazno-Obavjest iz MUP-a
spam sigurno


a to da nemos prekinut pa u zidu bi zavrsio mobitel iste sec.

Please Prijava to join the conversation.

Moderatori: razor
Vrijeme kreiranja stranice: 0.478 sekundi
Pokreće Kunena Forum