Skip to main content

Struja

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36818 od razor
Replied by razor on topic Struja
Te zarulje (ne kazem ta specificna) al te stedne i ine zarulje trebale bi raditi sa solarnim celijama.
Al odjebi ovu..nasi sam nesto daleko bolje. LED-ice! Trose jos manje a daju, kazu, bolje i vise.
npr. www.artas.hr/rasvjeta/LED.htm
a primjer kako svjetle punjene solarnim celijama (naravno po danu solarne po noci baterija koju su solarne napunile):

(slika ukradena sa drugog foruma of kors :D )

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36819 od jopke
Replied by jopke on topic Struja
ono sto si prvo stavio je obicna stedna zarulja i ona ti ziher nece raditi na istosmjernu struju jer u sebi ima prigusnicu i starter (citaj zavojnica i kondezator a znas da istosmjernu struju prvo ne jebe a drugo jebe i previse:). Doduse postoje i DC izvedbe za niže napone...
A za ovaj LED...mislim da to imas kupiti u pevecu i slicnim duskasima...one ukrasne lampe koje se ugradjuju u pod. Danju se pune a noću svjetle.
Mislim da je LED najbolje rjesenje :thumleft:

javi se ako ces narucivati



Rest your trigger on my finger...

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36820 od razor
Replied by razor on topic Struja
Je, definitivno taj LED najbolje radi sa solarnim sistemima. Prije nego sto sam proguglo par slika za te svjetiljke, mislio sam da je svjetlo koje daju na razini tih vrtnih kaj nemru osvjetlit nis same sebe....al ove pice ko blesave prema prilozenoj slici, a rade na akomulatorima/solarnim celijama bez pol problema.

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36833 od [ctn]sluzavy_cro
Replied by [ctn]sluzavy_cro on topic Struja
lol a ovo ispod cerade je mala baterija jel :P

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36835 od razor
Replied by razor on topic Struja
"Baterije" tj cjeli sklop izgleda ovako:



Evo sto sve covjek trenutno ima od rasvjete:

Na slici dolje je prikazana LED rasvjeta dvorista (slikano nocu, bez blica). 10W ledice su spojene direktno na Greensaver 12V/10Ah bateriju, a 3W ledice su spojene po 4 u seriju na isto takav izvor napajanja. U pozadini je rostilj osvijetljen warm white 10W ledicom, a stol je osvijetljen s 4 komada cool white ledicama (4*3W max, na bateriji 12V daje ~6W, tj. 4*1.5W).
U kuci se takodjer sada nalazi u svakoj prostoriji po cetiri 3W ledice spojene u seriju. Cijeli sistem se napaja solarno, pomocu dva panela od po 50W, na drugoj slici je prikazan smjestaj baterija i kontrolera u konobi, takodjer slikano nocu, bez blica - konobu osvjetljavaju 4 ledice ukupne snage ~5W.
Baterije se navecer odspajaju s napajanja te se prikljucuju na ledice. Sistem je malo primitivan, a u planu je provlacenje instalacije za rasvjetu, kao i prikljucenje sinusnog invertera 24VDC/220VAC/750W za pogon hladnjaka i skrinje.
Rasvjeta ledicama je puno ugodnija oku od stednih zarulja te se u praksi pokazalo da su tzv. warm white ledice najbolje za nutarnju primjenu a cool white za van.
U planu je postavljanje jos dva Solarisova panela od po 100W te prikljucenje Berenovih solarnih akumulatora pristojnijeg kapaciteta (24V/260Ah).


Kolko sam vidio po drugim postovima od istog autora, ima i solarne kolektore za toplu vodu i jos neke điđe miđe.

Please Prijava to join the conversation.

Više
14 godina 9 mjeseci ago #36836 od razor
Replied by razor on topic Struja
Ono sto mi je iznenadujuce je ta LED rasvjeta...nevjerojatno puno svjetla....
recimo:


neces vjerovat.. 41W , 0.32A, 2367lm. 85-240 VAC.. teska je 4 kile.. jbg izgleda ko reklama.ima u sebi 60 LEDica.I to nisu High Power..

Please Prijava to join the conversation.

Moderatori: razor
Vrijeme kreiranja stranice: 0.539 sekundi
Pokreće Kunena Forum